تقریباً تمام استعلامهایی که از آلمان و هلند دریافت میکنیم به یک شکل شروع میشوند: یک رقم تقاضای هیدروژن در Nm³/h، یک منبع تغذیه سه فاز 400 ولت، یک ردپای سقف یا کانتینر، و یک مهلت زمانی مرتبط با پنجره راهاندازی. آنچه در ادامه میآید به ندرت در مورد قیمت است. این در مورد چهار چیز است: دقیقاً چه چیزی در محدوده باتری قرار دارد، آیا ولتاژ پشته با شبکه محلی مطابقت دارد، کدام اسناد CE را بدنه اطلاعرسانی شده درخواست خواهد کرد، و چگونه نیروگاه در طول زمستان دریای شمال نگهداری خواهد شد.
این راهنما به این چهار سوال برای پشتههای سلول الکترولیز بزرگ و سیستمهای کامل تولید هیدروژن پاسخ میدهد. مراجع نظارتی زیر به طور خاص برای آلمان و هلند نوشته شدهاند؛ آنها نتایج جهانی نیستند. سایتها در بازارهای دیگر با قوانین متفاوتی روبرو هستند و ما آنها را جداگانه بررسی میکنیم.
یک پشته سلول الکترولیز بزرگ هسته الکتروشیمیایی است: مجموعههای غشایی الکترود (MEA)، صفحات دوقطبی، لایههای انتقال متخلخل، صفحات انتهایی، میلههای اتصال، عایق و منیفولد گاز. این هیدروژن تولید میکند، اما به تنهایی نمیتواند کار کند. این به آب تصفیه شده، منبع تغذیه DC کنترل شده، خنک کننده، جداسازی گاز-آب و مسیر خاموش شدن ایمن نیاز دارد.
یک سیستم کامل تولید هیدروژن آن هسته را با تصفیه آب، یک رکتیفایر یا ماژول قدرت DC، گردش آب و خنک کننده، جداسازی گاز-مایع، خشک کردن و تصفیه، ابزار دقیق، کنترل PLC/HMI، تشخیص گاز، قفل تهویه و محفظه میپوشاند. خریدارانی که قیمت پشته را با قیمت سیستم مقایسه میکنند، دو دامنه متفاوت را مقایسه میکنند - منبع مکرر سوء تفاهم در مناقصات.
ولتاژ پشته یک ترجیح طراحی نیست؛ این حساب است. هر سلول PEM در چگالیهای جریان عملی تقریباً در ولتاژ 1.7-2.0 ولت قرار دارد، بنابراین تعداد سلولها ولتاژ پشته را تعیین میکند و مساحت فعال جریان را تعیین میکند:
یک پشته 0.5 نیوتن متر مکعب بر ساعت (تقریباً 2.5-3 کیلووات) میتواند از طریق ماژول قدرت خود از یک منبع تک فاز 230 ولت تغذیه شود. یک واحد 50 نیوتن متر مکعب بر ساعت (تقریباً 250-300 کیلووات) در حال حاضر به یک تغذیه سه فاز 400 ولت با رکتیفایر اختصاصی نیاز دارد. بالاتر از چند صد نیوتن متر مکعب بر ساعت، سایتهای آلمانی و هلندی معمولاً به یک اتصال ولتاژ متوسط 10 کیلوولت یا 20 کیلوولت با ترانسفورماتور اختصاصی میروند؛ سپس انتهای جلوی رکتیفایر باید برای رفتار هارمونیک، نه فقط راندمان، مشخص شود.
برای انطباق با CE، استانداردهای مربوط به EMC برای محیطهای صنعتی عبارتند از EN 61000-6-2 (مصونیت) و EN 61000-6-4 (انتشار). گزارش تست را بخواهید، نه فقط اعلامیه: یک رکتیفایر 12 پالس یا رکتیفایر با انتهای فعال رفتار بسیار متفاوتی نسبت به یک پل شش پالس ساده در یک اتصال شبکه ضعیف دارد.
MEA حاوی یک غشای اسید پرفلوروسولفونیک، یک کاتالیزور تکامل اکسیژن مبتنی بر ایریدیوم در آند، و یک کاتالیزور تکامل هیدروژن مبتنی بر پلاتین در کاتد، با سینتر تیتانیوم در سمت آند و لایههای انتقال مبتنی بر کربن در سمت کاتد است. دو نظم عملیاتی بر عمر سرویس غالب هستند:
کیفیت آب. آب تغذیه باید مشخصات درجه آزمایشگاهی مانند ASTM D1193 Type II یا ISO 3696 grade 2 را برآورده کند، با رسانایی کمتر از 1 میکرو اهم بر سانتیمتر در ورودی و معمولاً نزدیک به 0.1 میکرو اهم بر سانتیمتر در حلقه. ورود کلسیم و آهن غشا را آلوده میکند و ولتاژ سلول را به طور دائم افزایش میدهد - این شایعترین علت جایگزینی زودهنگام پشته است که ما در میدان میبینیم.
خلوص گاز و کنترل نشتی متقابل. هیدروژن محصول معمولاً 99.9-99.99٪ در خروجی پشته است و پس از تصفیه کاتالیزوری و خشک کردن به 99.999٪ میرسد، با نقطه شبنم حدود -60 درجه سانتیگراد تا -70 درجه سانتیگراد. ISO 22734:2019 آلودگی متقابل گاز را به عنوان یک عملکرد ایمنی در نظر میگیرد و سیستم را ملزم به نظارت بر آن و خاموش شدن در محدودههای تعریف شده میکند؛ بنابراین یک آنالایزر هیدروژن در اکسیژن با خاموش کننده قفل شده بخشی از دامنه سیستم است، نه یک گزینه.
منحنی قطبیت تنها سند عملکرد صادقانه ای است که یک تامین کننده میتواند به شما بدهد. آن را در سه بخش بخوانید: نقطه تقاطع جریان کم (رفتار فعال سازی و کیفیت کاتالیزور)، شیب میانی خطی (مقاومت اهمی مخصوص مساحت - کمتر بهتر است)، و دم جریان بالا که در آن تلفات انتقال جرم ظاهر میشود. منحنی اندازهگیری شده در دمای 20 درجه سانتیگراد اطلاعات کمی در مورد واحدی که در دمای 60-80 درجه سانتیگراد کار میکند به شما میدهد.
منحنیها را در ابتدای عمر و در پایان دوره گارانتی، در دو یا سه دما، و با ذکر کیفیت آب دستگاه تست درخواست کنید. اگر برگه داده فقط یک عدد راندمان واحد را بدون منحنی نشان میدهد، نمیتوان عدد را تأیید کرد.
مراجع زیر برای تاسیسات در آلمان و هلند اعمال میشوند. آنها به دلیل شماره ذکر شدهاند زیرا مهندس پروژه در طول اخذ مجوز و تحویل از آنها پرسیده خواهد شد.
| الزام | مرجع | آنچه را پوشش میدهد |
|---|---|---|
| CE - ماشین آلات | دستورالعمل 2006/42/EC | خطرات مکانیکی، محافظها، توقف اضطراری، ارزیابی ریسک. توجه داشته باشید که مقررات (اتحادیه اروپا) 2023/1230 جایگزین آن میشود و از 20 ژانویه 2027 اعمال میشود، بنابراین سیستمی که اکنون سفارش داده میشود باید با رژیم جدید طراحی شود. |
| CE - EMC | دستورالعمل 2014/30/EU | انتشار و مصونیت رکتیفایر و کنترل؛ شواهد تست مطابق با EN 61000-6-2 / -6-4. |
| CE - ولتاژ پایین | دستورالعمل 2014/35/EU | تجهیزات الکتریکی با ولتاژ نامی 50-1000 ولت AC؛ برای لوازم جانبی سیستم اعمال میشود، نه خود پشته DC. |
| CE - فشار | دستورالعمل 2014/68/EU (PED) | مخازن تحت فشار و لولهکشی بالاتر از 0.5 بار؛ دسته، گواهی مواد و اینکه آیا یک نهاد اطلاعرسانی شده درگیر است را تعیین میکند. |
| CE - ATEX | دستورالعمل 2014/34/EU | تجهیزات قرار گرفته در، یا محافظت در برابر، اتمسفرهای انفجاری؛ با طبقهبندی منطقه خطرناک مطابق با EN 60079-10-1. |
| استاندارد محصول | EN ISO 22734:2019 | ژنراتورهای هیدروژن با استفاده از الکترولیز آب - کاربردهای صنعتی، تجاری و مسکونی. در آلمان به عنوان DIN EN ISO 22734 و در هلند به عنوان NEN-EN ISO 22734 پذیرفته شده است. |
| کیفیت سوخت | ISO 14687:2019 | کیفیت سوخت هیدروژن برای استفاده در پیل سوختی؛ درجه D اکسیژن و آب را به محدوده پایین میکرو مول بر مول محدود میکند که سختگیرانهتر از ادعاهای خلوص صنعتی است. |
| آلمان - عملیات | BetrSichV, GefStoffV | ارزیابی ریسک، سند حفاظت از انفجار و دستورالعملهای عملیاتی به زبان آلمانی برای محل کار. |
| هلند - اخذ مجوز | Omgevingswet | چارچوب مجوز زیست محیطی که از 1 ژانویه 2024 لازم الاجرا شده است؛ ظرفیت ذخیرهسازی هیدروژن و الکترولیز در آن ارزیابی میشوند. |
دو نکته عملی. اول، اعلامیه CE که فقط محفظه را پوشش میدهد، اعلامیه سیستم نیست - پشته، رکتیفایر، تصفیه آب و خط گاز باید همگی در پرونده فنی قرار گیرند. دوم، زبان مستندات مهم است: مقامات آلمانی و بازرسان ایمنی شغلی هلندی انتظار دارند که دستورالعملهای عملیاتی به زبان محلی باشند، و پروژههای هلندی به طور معمول در زمان تحویل به مجموعه اسناد انگلیسی-هلندی نیاز دارند.
جفتسازی تجدیدپذیر در آلمان. الکترولیزرها به طور فزایندهای در برابر ساعات محدودیت و قیمت منفی اندازهگیری میشوند تا بار پایه. این مشخصات را تغییر میدهد: راهاندازی سریع از حالت سرد، دور پایین گسترده، و پشتهای که بدون افت ولتاژ بیش از حد، راهاندازی/توقف مکرر را تحمل میکند. واحدی که برای عملیات بار پایه پیوسته بهینه شده است، خرید اشتباهی برای این وظیفه است.
تامین صنعتی در هلند. بنادر و خوشههای شیمیایی در امتداد ساحل هلند به یک ستون فقرات ملی هیدروژن متصل میشوند و الکترولیزرها در آنجا کاربران پالایشگاه، آمونیاک و متانول را تغذیه میکنند. خلوص و فشار در مرز باتری، به علاوه مستندات اندازهگیری و انتقال کالا، به اندازه راندمان اهمیت دارند.
تحرک و استفاده آزمایشگاهی در هر دو بازار. دستگاههای تست پیل سوختی، ایستگاههای سوختگیری و موسسات تحقیقاتی به هیدروژن درجه پیل سوختی طبق ISO 14687:2019 نیاز دارند که معمولاً به این معنی است که مرحله تصفیه - نه پشته - مشخصات قابل دستیابی را تعیین میکند.
| مرحله | موارد برای نوشتن |
|---|---|
| اندازهگیری | تقاضای H₂ (Nm³/h، پیوسته در مقابل اوج)، فشار خروجی، هدف خلوص، چرخه وظیفه، محدوده دمای محیط، ارتفاع؛ 10-15٪ حاشیه اضافه کنید نه 50٪، که فقط ناکارآمدی بار جزئی را اضافه میکند. |
| تاسیسات | منبع و کیفیت آب تغذیه، ظرفیت اسکید آب DM، خنک کننده آب یا گزینه خنک کننده هوا، مسیر تخلیه و تهویه، نرخ تهویه برای محفظه. |
| الکتریکی | ولتاژ و پیکربندی فاز منبع تغذیه، تقسیم دامنه ترانسفورماتور و رکتیفایر، مطالعه هارمونیک، نظارت بر زمین و عایق، معماری توقف اضطراری. |
| بررسیهای روزانه | رسانایی آب، فشار دیفرانسیل فیلترها، پراکندگی دمای پشته، خواندن هیدروژن در اکسیژن، وضعیت تشخیص نشتی. |
| دورهای | بررسی روند نظارت بر ولتاژ سلول، تست مجدد منحنی قطبیت در فواصل 12 ماهه، بررسی گشتاور روی میلههای اتصال، برنامهریزی تعویض غشا و MEA، نگهداری قطعات یدکی. |
| عملیات زمستانی | محافظت در برابر یخ زدگی برای کانتینرهای بیرونی: رویه تخلیه، حلقه گلیکول در صورت لزوم، اندازهگیری هیتر در برابر حداقل دمای طراحی محلی. |
شرکت انرژی هیدروژن شاندونگ سایکسیسای (Shandong Saikesaisi Hydrogen Energy Co., Ltd.) از سال 2007 بر فناوری هیدروژن PEM تمرکز کرده است. تولید در یک کارخانه واحد قرار دارد که برش لیزری، جوشکاری خودکار، ماشینکاری CNC، مونتاژ نهایی، ابزار دقیق و کنترل، و بازرسی نهایی را پوشش میدهد - که به این معنی است که قابلیت ردیابی فرآیند در یک سیستم کیفیت باقی میماند به جای اینکه بین پیمانکاران فرعی تقسیم شود. ظرفیت سالانه از 200 سیستم تولید هیدروژن فراتر میرود. سری QLS-H و QLS-M ظرفیتهای تک پشتهای از 0.5 تا 500 نیوتن متر مکعب بر ساعت را پوشش میدهند و این شرکت تحت ISO 9001:2015 با گواهینامه CE و EAC فعالیت میکند.
قبل از حمل و نقل، هر سیستم روی دستگاه تست اجرا میشود، منحنی قطبیت آن ثبت میشود، خط گاز از نظر نشتی هلیوم تست میشود، خلوص محصول اندازهگیری میشود و مقاومت عایق بررسی میشود. آن سوابق - نه صفات - چیزی است که یک مهندس پروژه آلمانی یا هلندی باید بخواهد ببیند، و آنها را میتوان با برنامه تست شاهد که در مرحله سفارش توافق شده است، مطابقت داد.
برای یک پروژه آلمانی یا هلندی، تصمیم فنی معمولاً به سه مشخصات خلاصه میشود: تطابق ولتاژ پشته و رکتیفایر برای منبع تغذیه 400 ولت یا ولتاژ متوسط موجود، یک نظم کیفیت آب مستند که از MEA محافظت میکند، و یک پرونده فنی CE که کل سیستم را تحت EN ISO 22734:2019 با دستورالعملهای صحیح PED، ATEX، EMC و ولتاژ پایین پوشش میدهد. این سه مورد را درست انجام دهید و مقایسه تجاری معنیدار میشود. آنها را اشتباه انجام دهید و ارزانترین پیشنهاد روی میز گرانترین واحد در نیروگاه خواهد شد.
آیا برای الکترولیزر PEM در آلمان به یک نهاد اطلاعرسانی شده نیاز دارم؟
همیشه نه. این بستگی به دسته فشار-حجم تحت دستورالعمل 2014/68/EU و طبقهبندی ATEX منطقه نصب شده دارد. سیستمهای کم فشار و با حجم کم اغلب خود صدور گواهینامه را مجاز میدانند؛ مخازن بافر بزرگتر معمولاً اینطور نیستند.
آیا یک منبع تغذیه تک فاز 230 ولت میتواند یک سیستم 5 نیوتن متر مکعب بر ساعت را اجرا کند؟
معمولاً در آن ظرفیت نه. تقریباً 25 کیلووات توان پشته از آنچه که یک مدار استاندارد تک فاز 230 ولت باید به طور مداوم حمل کند فراتر میرود، بنابراین تغذیه سه فاز 400 ولت انتخاب معمول در هر دو کشور است.
هر چند وقت یکبار باید MEA تعویض شود؟
این یک سوال در مورد ساعات کارکرد و کیفیت آب است، نه یک سوال تقویمی. با آب تغذیه تمیز و کنترل دمای پایدار، پشتهها در وظیفه صنعتی متناوب معمولاً چندین سال قبل از اینکه افت ولتاژ نیاز به تعویض را توجیه کند، کار میکنند؛ روند ولتاژ سلول، نه یک تاریخ ثابت، باید تصمیم را آغاز کند.
تقریباً تمام استعلامهایی که از آلمان و هلند دریافت میکنیم به یک شکل شروع میشوند: یک رقم تقاضای هیدروژن در Nm³/h، یک منبع تغذیه سه فاز 400 ولت، یک ردپای سقف یا کانتینر، و یک مهلت زمانی مرتبط با پنجره راهاندازی. آنچه در ادامه میآید به ندرت در مورد قیمت است. این در مورد چهار چیز است: دقیقاً چه چیزی در محدوده باتری قرار دارد، آیا ولتاژ پشته با شبکه محلی مطابقت دارد، کدام اسناد CE را بدنه اطلاعرسانی شده درخواست خواهد کرد، و چگونه نیروگاه در طول زمستان دریای شمال نگهداری خواهد شد.
این راهنما به این چهار سوال برای پشتههای سلول الکترولیز بزرگ و سیستمهای کامل تولید هیدروژن پاسخ میدهد. مراجع نظارتی زیر به طور خاص برای آلمان و هلند نوشته شدهاند؛ آنها نتایج جهانی نیستند. سایتها در بازارهای دیگر با قوانین متفاوتی روبرو هستند و ما آنها را جداگانه بررسی میکنیم.
یک پشته سلول الکترولیز بزرگ هسته الکتروشیمیایی است: مجموعههای غشایی الکترود (MEA)، صفحات دوقطبی، لایههای انتقال متخلخل، صفحات انتهایی، میلههای اتصال، عایق و منیفولد گاز. این هیدروژن تولید میکند، اما به تنهایی نمیتواند کار کند. این به آب تصفیه شده، منبع تغذیه DC کنترل شده، خنک کننده، جداسازی گاز-آب و مسیر خاموش شدن ایمن نیاز دارد.
یک سیستم کامل تولید هیدروژن آن هسته را با تصفیه آب، یک رکتیفایر یا ماژول قدرت DC، گردش آب و خنک کننده، جداسازی گاز-مایع، خشک کردن و تصفیه، ابزار دقیق، کنترل PLC/HMI، تشخیص گاز، قفل تهویه و محفظه میپوشاند. خریدارانی که قیمت پشته را با قیمت سیستم مقایسه میکنند، دو دامنه متفاوت را مقایسه میکنند - منبع مکرر سوء تفاهم در مناقصات.
ولتاژ پشته یک ترجیح طراحی نیست؛ این حساب است. هر سلول PEM در چگالیهای جریان عملی تقریباً در ولتاژ 1.7-2.0 ولت قرار دارد، بنابراین تعداد سلولها ولتاژ پشته را تعیین میکند و مساحت فعال جریان را تعیین میکند:
یک پشته 0.5 نیوتن متر مکعب بر ساعت (تقریباً 2.5-3 کیلووات) میتواند از طریق ماژول قدرت خود از یک منبع تک فاز 230 ولت تغذیه شود. یک واحد 50 نیوتن متر مکعب بر ساعت (تقریباً 250-300 کیلووات) در حال حاضر به یک تغذیه سه فاز 400 ولت با رکتیفایر اختصاصی نیاز دارد. بالاتر از چند صد نیوتن متر مکعب بر ساعت، سایتهای آلمانی و هلندی معمولاً به یک اتصال ولتاژ متوسط 10 کیلوولت یا 20 کیلوولت با ترانسفورماتور اختصاصی میروند؛ سپس انتهای جلوی رکتیفایر باید برای رفتار هارمونیک، نه فقط راندمان، مشخص شود.
برای انطباق با CE، استانداردهای مربوط به EMC برای محیطهای صنعتی عبارتند از EN 61000-6-2 (مصونیت) و EN 61000-6-4 (انتشار). گزارش تست را بخواهید، نه فقط اعلامیه: یک رکتیفایر 12 پالس یا رکتیفایر با انتهای فعال رفتار بسیار متفاوتی نسبت به یک پل شش پالس ساده در یک اتصال شبکه ضعیف دارد.
MEA حاوی یک غشای اسید پرفلوروسولفونیک، یک کاتالیزور تکامل اکسیژن مبتنی بر ایریدیوم در آند، و یک کاتالیزور تکامل هیدروژن مبتنی بر پلاتین در کاتد، با سینتر تیتانیوم در سمت آند و لایههای انتقال مبتنی بر کربن در سمت کاتد است. دو نظم عملیاتی بر عمر سرویس غالب هستند:
کیفیت آب. آب تغذیه باید مشخصات درجه آزمایشگاهی مانند ASTM D1193 Type II یا ISO 3696 grade 2 را برآورده کند، با رسانایی کمتر از 1 میکرو اهم بر سانتیمتر در ورودی و معمولاً نزدیک به 0.1 میکرو اهم بر سانتیمتر در حلقه. ورود کلسیم و آهن غشا را آلوده میکند و ولتاژ سلول را به طور دائم افزایش میدهد - این شایعترین علت جایگزینی زودهنگام پشته است که ما در میدان میبینیم.
خلوص گاز و کنترل نشتی متقابل. هیدروژن محصول معمولاً 99.9-99.99٪ در خروجی پشته است و پس از تصفیه کاتالیزوری و خشک کردن به 99.999٪ میرسد، با نقطه شبنم حدود -60 درجه سانتیگراد تا -70 درجه سانتیگراد. ISO 22734:2019 آلودگی متقابل گاز را به عنوان یک عملکرد ایمنی در نظر میگیرد و سیستم را ملزم به نظارت بر آن و خاموش شدن در محدودههای تعریف شده میکند؛ بنابراین یک آنالایزر هیدروژن در اکسیژن با خاموش کننده قفل شده بخشی از دامنه سیستم است، نه یک گزینه.
منحنی قطبیت تنها سند عملکرد صادقانه ای است که یک تامین کننده میتواند به شما بدهد. آن را در سه بخش بخوانید: نقطه تقاطع جریان کم (رفتار فعال سازی و کیفیت کاتالیزور)، شیب میانی خطی (مقاومت اهمی مخصوص مساحت - کمتر بهتر است)، و دم جریان بالا که در آن تلفات انتقال جرم ظاهر میشود. منحنی اندازهگیری شده در دمای 20 درجه سانتیگراد اطلاعات کمی در مورد واحدی که در دمای 60-80 درجه سانتیگراد کار میکند به شما میدهد.
منحنیها را در ابتدای عمر و در پایان دوره گارانتی، در دو یا سه دما، و با ذکر کیفیت آب دستگاه تست درخواست کنید. اگر برگه داده فقط یک عدد راندمان واحد را بدون منحنی نشان میدهد، نمیتوان عدد را تأیید کرد.
مراجع زیر برای تاسیسات در آلمان و هلند اعمال میشوند. آنها به دلیل شماره ذکر شدهاند زیرا مهندس پروژه در طول اخذ مجوز و تحویل از آنها پرسیده خواهد شد.
| الزام | مرجع | آنچه را پوشش میدهد |
|---|---|---|
| CE - ماشین آلات | دستورالعمل 2006/42/EC | خطرات مکانیکی، محافظها، توقف اضطراری، ارزیابی ریسک. توجه داشته باشید که مقررات (اتحادیه اروپا) 2023/1230 جایگزین آن میشود و از 20 ژانویه 2027 اعمال میشود، بنابراین سیستمی که اکنون سفارش داده میشود باید با رژیم جدید طراحی شود. |
| CE - EMC | دستورالعمل 2014/30/EU | انتشار و مصونیت رکتیفایر و کنترل؛ شواهد تست مطابق با EN 61000-6-2 / -6-4. |
| CE - ولتاژ پایین | دستورالعمل 2014/35/EU | تجهیزات الکتریکی با ولتاژ نامی 50-1000 ولت AC؛ برای لوازم جانبی سیستم اعمال میشود، نه خود پشته DC. |
| CE - فشار | دستورالعمل 2014/68/EU (PED) | مخازن تحت فشار و لولهکشی بالاتر از 0.5 بار؛ دسته، گواهی مواد و اینکه آیا یک نهاد اطلاعرسانی شده درگیر است را تعیین میکند. |
| CE - ATEX | دستورالعمل 2014/34/EU | تجهیزات قرار گرفته در، یا محافظت در برابر، اتمسفرهای انفجاری؛ با طبقهبندی منطقه خطرناک مطابق با EN 60079-10-1. |
| استاندارد محصول | EN ISO 22734:2019 | ژنراتورهای هیدروژن با استفاده از الکترولیز آب - کاربردهای صنعتی، تجاری و مسکونی. در آلمان به عنوان DIN EN ISO 22734 و در هلند به عنوان NEN-EN ISO 22734 پذیرفته شده است. |
| کیفیت سوخت | ISO 14687:2019 | کیفیت سوخت هیدروژن برای استفاده در پیل سوختی؛ درجه D اکسیژن و آب را به محدوده پایین میکرو مول بر مول محدود میکند که سختگیرانهتر از ادعاهای خلوص صنعتی است. |
| آلمان - عملیات | BetrSichV, GefStoffV | ارزیابی ریسک، سند حفاظت از انفجار و دستورالعملهای عملیاتی به زبان آلمانی برای محل کار. |
| هلند - اخذ مجوز | Omgevingswet | چارچوب مجوز زیست محیطی که از 1 ژانویه 2024 لازم الاجرا شده است؛ ظرفیت ذخیرهسازی هیدروژن و الکترولیز در آن ارزیابی میشوند. |
دو نکته عملی. اول، اعلامیه CE که فقط محفظه را پوشش میدهد، اعلامیه سیستم نیست - پشته، رکتیفایر، تصفیه آب و خط گاز باید همگی در پرونده فنی قرار گیرند. دوم، زبان مستندات مهم است: مقامات آلمانی و بازرسان ایمنی شغلی هلندی انتظار دارند که دستورالعملهای عملیاتی به زبان محلی باشند، و پروژههای هلندی به طور معمول در زمان تحویل به مجموعه اسناد انگلیسی-هلندی نیاز دارند.
جفتسازی تجدیدپذیر در آلمان. الکترولیزرها به طور فزایندهای در برابر ساعات محدودیت و قیمت منفی اندازهگیری میشوند تا بار پایه. این مشخصات را تغییر میدهد: راهاندازی سریع از حالت سرد، دور پایین گسترده، و پشتهای که بدون افت ولتاژ بیش از حد، راهاندازی/توقف مکرر را تحمل میکند. واحدی که برای عملیات بار پایه پیوسته بهینه شده است، خرید اشتباهی برای این وظیفه است.
تامین صنعتی در هلند. بنادر و خوشههای شیمیایی در امتداد ساحل هلند به یک ستون فقرات ملی هیدروژن متصل میشوند و الکترولیزرها در آنجا کاربران پالایشگاه، آمونیاک و متانول را تغذیه میکنند. خلوص و فشار در مرز باتری، به علاوه مستندات اندازهگیری و انتقال کالا، به اندازه راندمان اهمیت دارند.
تحرک و استفاده آزمایشگاهی در هر دو بازار. دستگاههای تست پیل سوختی، ایستگاههای سوختگیری و موسسات تحقیقاتی به هیدروژن درجه پیل سوختی طبق ISO 14687:2019 نیاز دارند که معمولاً به این معنی است که مرحله تصفیه - نه پشته - مشخصات قابل دستیابی را تعیین میکند.
| مرحله | موارد برای نوشتن |
|---|---|
| اندازهگیری | تقاضای H₂ (Nm³/h، پیوسته در مقابل اوج)، فشار خروجی، هدف خلوص، چرخه وظیفه، محدوده دمای محیط، ارتفاع؛ 10-15٪ حاشیه اضافه کنید نه 50٪، که فقط ناکارآمدی بار جزئی را اضافه میکند. |
| تاسیسات | منبع و کیفیت آب تغذیه، ظرفیت اسکید آب DM، خنک کننده آب یا گزینه خنک کننده هوا، مسیر تخلیه و تهویه، نرخ تهویه برای محفظه. |
| الکتریکی | ولتاژ و پیکربندی فاز منبع تغذیه، تقسیم دامنه ترانسفورماتور و رکتیفایر، مطالعه هارمونیک، نظارت بر زمین و عایق، معماری توقف اضطراری. |
| بررسیهای روزانه | رسانایی آب، فشار دیفرانسیل فیلترها، پراکندگی دمای پشته، خواندن هیدروژن در اکسیژن، وضعیت تشخیص نشتی. |
| دورهای | بررسی روند نظارت بر ولتاژ سلول، تست مجدد منحنی قطبیت در فواصل 12 ماهه، بررسی گشتاور روی میلههای اتصال، برنامهریزی تعویض غشا و MEA، نگهداری قطعات یدکی. |
| عملیات زمستانی | محافظت در برابر یخ زدگی برای کانتینرهای بیرونی: رویه تخلیه، حلقه گلیکول در صورت لزوم، اندازهگیری هیتر در برابر حداقل دمای طراحی محلی. |
شرکت انرژی هیدروژن شاندونگ سایکسیسای (Shandong Saikesaisi Hydrogen Energy Co., Ltd.) از سال 2007 بر فناوری هیدروژن PEM تمرکز کرده است. تولید در یک کارخانه واحد قرار دارد که برش لیزری، جوشکاری خودکار، ماشینکاری CNC، مونتاژ نهایی، ابزار دقیق و کنترل، و بازرسی نهایی را پوشش میدهد - که به این معنی است که قابلیت ردیابی فرآیند در یک سیستم کیفیت باقی میماند به جای اینکه بین پیمانکاران فرعی تقسیم شود. ظرفیت سالانه از 200 سیستم تولید هیدروژن فراتر میرود. سری QLS-H و QLS-M ظرفیتهای تک پشتهای از 0.5 تا 500 نیوتن متر مکعب بر ساعت را پوشش میدهند و این شرکت تحت ISO 9001:2015 با گواهینامه CE و EAC فعالیت میکند.
قبل از حمل و نقل، هر سیستم روی دستگاه تست اجرا میشود، منحنی قطبیت آن ثبت میشود، خط گاز از نظر نشتی هلیوم تست میشود، خلوص محصول اندازهگیری میشود و مقاومت عایق بررسی میشود. آن سوابق - نه صفات - چیزی است که یک مهندس پروژه آلمانی یا هلندی باید بخواهد ببیند، و آنها را میتوان با برنامه تست شاهد که در مرحله سفارش توافق شده است، مطابقت داد.
برای یک پروژه آلمانی یا هلندی، تصمیم فنی معمولاً به سه مشخصات خلاصه میشود: تطابق ولتاژ پشته و رکتیفایر برای منبع تغذیه 400 ولت یا ولتاژ متوسط موجود، یک نظم کیفیت آب مستند که از MEA محافظت میکند، و یک پرونده فنی CE که کل سیستم را تحت EN ISO 22734:2019 با دستورالعملهای صحیح PED، ATEX، EMC و ولتاژ پایین پوشش میدهد. این سه مورد را درست انجام دهید و مقایسه تجاری معنیدار میشود. آنها را اشتباه انجام دهید و ارزانترین پیشنهاد روی میز گرانترین واحد در نیروگاه خواهد شد.
آیا برای الکترولیزر PEM در آلمان به یک نهاد اطلاعرسانی شده نیاز دارم؟
همیشه نه. این بستگی به دسته فشار-حجم تحت دستورالعمل 2014/68/EU و طبقهبندی ATEX منطقه نصب شده دارد. سیستمهای کم فشار و با حجم کم اغلب خود صدور گواهینامه را مجاز میدانند؛ مخازن بافر بزرگتر معمولاً اینطور نیستند.
آیا یک منبع تغذیه تک فاز 230 ولت میتواند یک سیستم 5 نیوتن متر مکعب بر ساعت را اجرا کند؟
معمولاً در آن ظرفیت نه. تقریباً 25 کیلووات توان پشته از آنچه که یک مدار استاندارد تک فاز 230 ولت باید به طور مداوم حمل کند فراتر میرود، بنابراین تغذیه سه فاز 400 ولت انتخاب معمول در هر دو کشور است.
هر چند وقت یکبار باید MEA تعویض شود؟
این یک سوال در مورد ساعات کارکرد و کیفیت آب است، نه یک سوال تقویمی. با آب تغذیه تمیز و کنترل دمای پایدار، پشتهها در وظیفه صنعتی متناوب معمولاً چندین سال قبل از اینکه افت ولتاژ نیاز به تعویض را توجیه کند، کار میکنند؛ روند ولتاژ سلول، نه یک تاریخ ثابت، باید تصمیم را آغاز کند.